دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

راهنمای جامع ثبت مالیات مشاور املاک

شما به عنوان مشاوران املاک و مستغلات با فروش و اجاره دادن ملک، کسب درآمد می‌کنید و در این راستا موظفید مالیات بپردازید. شما باید نسبت به ثبت‌نام و ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک، اقدام کنید. تمامی اشخاص اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی شامل ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک می‌شوند. مهلت ارسال اظهارنامه اجاره املاک هر سال و ثبت‌نام در سامانه tax.gov.ir تا پایان شهریورماه همان سال است. شما مشاوران املاک به راحتی می‌توانید به صورت آنلاین در اظهارنامه املاک ثبت‌نام کنید. با این حساب دیگر نیازی نیست، مراجعه حضوری داشته باشید.

نحوه پر کردن اظهار نامه مالیاتی اجاره املاک

گام اول: دریافت نام کاربری موقت

قبل از هرکاری برای پر کردن فرم اظهارنامه املاک، باید از سامانه ثبت‌نام موقت سازمان امور مالیاتی، نام کاربری موقت دریافت کنید. سازمان امور مالیاتی برای انجام امور مالیاتی چون مالیات بر اجاره از نام کاربری موقت استفاده می‌کند. در صفحه سامانه مورد نظر باید تمامی اطلاعات مالک به صورت دقیق، ثبت شود. بعد از ثبت اطلاعات مالک، این اطلاعات از طریق ثبت احوال استعلام شده و بعد از تایید ثبت احوال نام کاربری و رمز عبور برای شماره درج شده در فرم ثبت نام پیامک، ارسال می‌شود.

گام دوم: نصب نرم افزار

این نرم‌افزار از ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی‌کند. برای نصب نرم‌افزار مورد نظر باید از ویندوز ۸ یا ویندوز ۷ استفاده کنید. نرم‌افزار شاید به درستی کلمات را نشان ندهد. در این صورت باید زبان سیستم خود را روی فارسی بگذارید. این نرم‌افزار به اینترنت متصل می‌شود؛ بنابراین در تمام طول کار با این نرم‌افزار اینترنت را قطع نکنید. این نکته را بدانید که  پروکسی و فیلترشکن مانع فعالیت این نرم‌افزار می‌شود.

مشاوره حقوقی املاک

گام سوم: پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی

حتما دقت داشته باشید که در تمامی مراحل، پر کردن آن بخش‌هایی که با ستاره‌های قرمز نشان داده شده اجباری است. اگر آن قسمت‌ها را پر نکنید، اظهارنامه شما ذخیره می‌شود؛ اما زمان ارسال خطا رخ می‌دهد. در نتیجه تا هنگامی که آن قسمت‌ها را تکمیل نکنید، نمی‌توانید اظهارنامه املاک خود را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنید.

زمانی که نرم‌افزار را باز می‌کنید فرمی روبروی شما قرار می‌گیرد. در فرم پیش رو بر روی فرم اظهارنامه جدید کلیک کنید. سپس نام کاربری، رمز عبور، نوع تابعیت و نوع اظهارنامه خود را وارد کنید. در صورت تکمیل اطلاعات خواسته شده فرمی هشت صفحه‌ای روبروی شما قرار می‌گیرد.

در صفحه اول باید اطلاعات هویتی و آدرس را وارد کنید.

در صفحه دوم فرم سوالاتی با دو گزینه بله و خیر طرح شده که نحو پاسخ‌دهی به آن‌ها در بخش‌های دیگر فرم تاثیر می‌گذارد. حتما دقت داشته باشید که گزینه‌ها را درست پاسخ بدهید در صورتی که گزینه‌ها را خلاق واقع تکمیل کنید، اگر در اداره مالیات اثبات شود بر اساس قانون باید دو برابر میزان فرار مالیاتی جریمه بپردازید.

صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک. این صفحه مربوط به محاسبه میزان مالیاتی است که باید توسط شما مشاوران املاک پرداخت شود.

صفحه چهارم مربوط به فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک یعنی مختص جدول معافیت‌های مالیاتی است.

صفحه پنجم این اظهارنامه به جدول اطلاعات مستاجر و ملک اختصاص دارد. دقت کنید که با اضافه کردن هر ردیف در این جدول باید متناسب با آن در جدول شماره سه اطلاعات‌تان را کامل کنید. چگونگی پر کردن هر یک از این بندها باعث می‌شود تغییرات فراوانی در رقم نهایی مالیاتی شما ایجاد شود. توجه داشته باشید که شاید با یک اشتباه کوچک مجبور به پرداخت مالیات اضافه شوید.

 مراحل ثبت نام در سامانه اظهارنامه مالیاتی در evat .ir

  • پیش ثبت نام
  • دریافت دعوت نامه
  • انجام ثبت نام
  • مراحل تکمیل فرم ثبت نام الکترونیکی
  • ارسال مدارک ثبت نام

 مشاوران املاک جزء کدام گروه مالیاتی هستند؟

به طور کلی مشاغل دو نوع مالیات پرداخت می‌کنند. مالیات بر درآمد که جزء مالیات‌های مستقیم بوده و مالیات بر ارزش افزوده که جزء مالیات غیرمستقیم به شمار می‌آید. در مالیات غیرمستقیم صاحبان مشاغل این مالیات را پرداخت نمی‌کنند؛ بلکه آن را از مشتری گرفته و به حساب اداری مالیات واریز می‌کنند. شما مشاوران املاک نیز موظف هستید مالیات پرداخت کنید.

شما در بنگاه‌های معاملات املاک، باید اظهارنامه مالیات سالانه خود را تا شهریور سالی که در آن قرار گرفته‌اید، به اداره دارایی ارسال کنید. این اظهارنامه مالیاتی باید بر اساس دو موضوع درآمد (همان کمیسیون قرارداد) و حق مشاوره و هزینه‌هایی که شامل تمام هزینه‌های آژانس مسکن می‌شود، به اداره دارایی ارسال شود. معمولا بعد از تکمیل و ارسال اظهارنامه، طبق میزان درآمد و سود مالیات مشخص یا بر اساس توافق اتحادیه با وزارت دارایی مالیات صنف مشخص می‌شود.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.