دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

اصطلاحات مشاور املاک که هر فردی در این شغل باید بداند

با اطلاعات کامل مشاوره بدهید

با افزایش تقاضا برای خرید یا اجارهٔ واحد مسکونی و تجاری، توجه به شغل مشاورهٔ املاک نیز بیشتر شده است. شغلی که تنها محدود به مشاوره نمی‌شود و شامل رده‌های دیگری از قبیل مباشر، مدیر رنج، مدیر معاملات و غیره نیز هست. در این شغل مشاوران املاک باید با اصطلاحات مخصوص به خودشان مانند اصطلاحات مربوط به نوع ملک و زمین از قبیل کلنگی، نوساز، کلید نخورده و بسیاری موارد دیگر آشنا باشند. آن‌ها همچنین باید سازمان‌های مرتبط با شغل‌شان را نیز بشناسند. این راهکار باعث می‌شود تا مشاوران املاک بتوانند توانایی‌هایشان را در این شغل بالا ببرند. در آکادمی املاک دیوار شما را با اصطلاحات رایج در مشاور املاک و سازمان‌های مرتبط با آن آشنا می‌کنیم.

اصطلاحات مشاور املاک در حوزه شرح وظایف و چارت سازمانی

در اولین قدم، قصد داریم شما را با انواع موقعیت‌های شغلی در یک بنگاه معاملات ملکی آشنا کنیم. آشنایی با این موقعیت‌ها به مدیر آژانس‌ معاملات ملکی کمک می‌کند تا توانایی‌هایش را در زمینه مدیریت پرسنل بالا ببرد. او بهتر می‌تواند وظایف را بین پرسنل تقسیم کند.

آشنایی با اصطلاحات مشاور املاک در حوزه وظایف سازمانی، به سایر افراد علاقه‌مند و شاغل در حرفهٔ مشاور املاک کمک می‌کند تا‌ زمینهٔ فعالیت موردعلاقه‌شان را آسان‌تر پیدا کنند. البته باید توجه داشته باشید که تمامی بنگاه‌های معاملات ملکی این موقعیت‌های شغلی را به طور کامل پوشش نمی‌دهند. هر بنگاه معاملات ملکی بر اساس نیاز و حجم کاری خود، چارت سازمانی‌اش را مشخص کرده و افراد را در موقعیت‌های مختلف شغلی، استخدام می‌کند.

سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار

انواع موقعیت شغلی مشاور املاک

 • مالک آژانس املاک: شخصی که مکان و تجهیزات موجود در آژانس متعلق به او است. پرسنل آژانس اغلب او را به نام کارفرما می‌شناسند.
 • مدیر شعبه: شخصی با تجربه که مدیریت مستقیم دو بخش مدیریتی آژانس یعنی مدیر داخلی و مدیر معاملات برعهدهٔ وی است.
 • مدیر داخلی: شخصی است که مسئول پرسنل اعم از؛ کارمند، ‌حسابدار، ‌منشی، آبدارچی و هر فرد حقوق‌بگیر آژانس است.
 • مدیر معاملات: ‌مسئول تمامی پرسنل پورسانتی آژانس است. همچنین او مسئول استخدام و آموزش این افراد بوده و معامله تحت نظارت و با دستورالعمل‌های او انجام می‌شود.
 • مدیر قرارداد:‌ شخصی است که زیر نظر مدیر معاملات فعالیت می‌کند. این فرد هدایت و مدیریت سرپرستان رنج را برعهده دارد. این مدیر همچنین مسئول جمع‌آوری قراردادها و تشکیل جلسه برای بستن قرارداد است. در برخی از آژانس‌ها از عبارت مباشر املاک برای این افراد استفاده می‌شود.
 • سرپرست رنج: مسئول هدایت و آموزش مشاوران تازه کار است که گاهی مسئولیت مدیریت قراردادها را نیز برعهده می‌گیرد.
 • مشاور مدیر: مشاوری است که می‌تواند در جلسات مذاکره، قراردادها را به انجام برساند و احتیاجی به کمک دیگر پرسنل و مدیران ندارد.
 • مشاور حرفه‌ای:‌ فردی که تجربهٔ کافی در سمت خود دارد و مراحل رنج فروش و اجاره را طی کرده است.
 • مشاور تازه کار: مشاوری است که می‌تواند فروش‌ها و اجاره‌های کوچک را به انجام برساند.
 • گاید: فردی است که تازه وارد این حرفه شده و دوره‌های آموزشی را طی کرده است، اما نمی‌تواند معامله‌ای را به انجام برساند. این مشاور املاک مبتدی تنها وظیفهٔ کارشناسی اولیه و نشان دادن فایل‌های گوناگون را بر عهده دارد.

ثبت نام پنل املاک دیواراصطلاحات رایج مشاوران املاک در کار

مشاوران املاک در حرفهٔ خود با اصطلاحات زیادی مواجه هستند. اصطلاحات مشاور املاک مربوط به ملک، اهمیت زیادی برای آن‌ها دارند. این اصطلاحات به پیشبرد مذاکره‌های یک مشاور املاک و موفقیت در آن کمک می‌کنند.

آشنایی با تعریف صحیح اصطلاحات، شما را به یک مشاور حرفه‌ای تبدیل می‌کند

در این بخش هدف ما ارائهٔ تعریفی صحیح از اصطلاحات رایج در شغل مشاور املاک است. اصطلاحات رایجی که اغلب مشاوران به خصوص در زمینهٔ نوع ملک و زمین از آن‌ها استفاده می‌کنند. ارائهٔ تعاریف صحیح از اصطلاحات در مشاور املاک باعث می‌شود تا مشاوران، درک صحیحی از مفاهیم داشته باشند. در این صورت، زبان مشترکی بین آنها ایجاد می‌شود.

اصطلاحات رایج مربوط به انواع ملک

اکازیون: یکی از اصطلاحات متداول در صنعت ملک و ساختمان اصطلاح اکازیون است. ۸ عامل باعث می‌شود به یک ملک اصطلاح اکازیون داده شود. این عوامل شامل:‌

 • قیمت ملک که باید چیزی حدود ۲۰ تا ۳۵ درصد پایین‌تر از قیمت روز باشد. (نکات مهم در نحوه قیمت گذاری ملک)
 • میزان قدر‌السهم ملک که اگر واحد مورد معامله دارای قدرالسهم زیادی از زمین باشد،‌ آن ملک اکازیون تلقی می‌شود.
 • کیفیت و میزان مشاعات ساختمان که کیفیت بالای آن به معنی اکازیون بودن ملک است.
 • کیفیت سازه از قبیل تقسیم‌بندی صحیح فضاها، کیفیت بالای مصالح، طراحی توسط آرشیتکت معروف و منظرهٔ منحصر به فرد
 • محل قرارگیری ملک که اگر محل تراکم جمعیتی پایینی داشته باشد، باعث اکازیون شدن ملک می‌شود.
 • انعطاف فروشنده در دریافت بهای ملک به صورت معاوضه یا اقساطی و یا داشتن وام با بهرهٔ کم.
 • ساختمانی با مدیریت یکپارچه و مشکلات آپارتمانی کم، همراه با همسایگانی که شرایط اقتصادی و مذهبی یکسانی دارند.
 • ساختمان‌های خاص و معروف شهر مانند برج تهران،‌ بام نیاوران و…

ارتباط با همکاران در آژانس املاک

ملک کلنگی: منظور از ملک یا خانهٔ کلنگی،‌ خانه‌ای است که عمر مفید سکونت در آن تمام شده و فقط ارزش زمین در آن مهم است. در این خانه‌ها که معمولاً ساختمان بیش از ۳۰ سال قدمت دارد، تاسیسات ساختمانی فرسوده شده‌ و قابلیت سکونت ندارد. (مطلب مرتبط: اصطلاحات تاسیسات ساختمان برای مشاوران املاک)

خانهٔ کلید نخورده: در بازار مسکن و در بین مشاوران ملکی به واحدی که نوساز بوده و شخصی قبلاً در آن سکونت نداشته، اصطلاحاً خانه یا واحد کلید نخورده می‌گویند.

خانهٔ نقلی: این اصطلاح به خانه‌هایی اطلاق می‌شود که معمولاً زیربنای آن کمتر از ۶۰ متر است. خانه‌های نقلی فضاهای داخلی مانند آشپزخانه،‌اتاق خواب و … جمع و جور و کوچکی دارد.

ملک یا زمین سه نبش، دو نبش، یک بر و دو بر: یکی از اصطلاحات بسیار مهمی که مشاوران املاک باید درک صحیحی از آن‌ها داشته باشند، اصطلاحات؛ سه نبش، دو نبش، یک بر و دو بر است.

 • ملک سه نبش: ملکی است که سه ضلع آن با کوچه یا خیابان در ارتباط است.
 • ملک دو بر یا دوکله:‌ به ملک و زمینی که از دو طرف به دو گذر موازی از سمت شمالی و جنوبی در ارتباط است، ملک دو بر یا دو کله گفته می‌شود.
 • ملک دو نبش:‌ ملکی است که دو ضلع آن با خیابان و گذر در ارتباط است.
 • ملک یک بر: ملکی است که یک ضلع آن با کوچه یا خیابان در ارتباط است.

زمین مشجر: منظور از زمین مشجر، زمینی است که در آن درخت کاشته شده و در واقع به معنای باغ است.

روف گاردن: معمولاً در آپارتمان‌های مرتفع و برج‌های لوکس فضای سبزی به نام بام سبز یا روف گاردن در بام ملک طراحی می‌شود. روف گاردن انواع مختلفی دارد و با نظر کارشناس و مهندس ساختمان، طراحی آن صورت می‌گیرد.

مطلب کاربردی مرتبط: انواع ساختمان و زمین که هر مشاور املاکی باید بشناسد

اتاق خواب مستر یا مستر خواب: معمولاً بزرگترین اتاق خواب یک واحد مسکونی است که دارای سرویس بهداشتی و حمام است و بیشتر در خانه‌های لوکس و مدرن مشاهده می‌شود. در این اتاق خواب‌ها معمولاً جایگاه تخت‌خواب،‌ مبلمان، وسایل روشنایی و … مشخص شده است.

شاه‌نشین: اصطلاحی که در خانه‌های مدرن و لوکس امروزی به بالاترین جایگاه یک ساختمان می‌گویند و بیشتر در برج‌هایی با واحدهای دوبلکس و تریبلکس مشاهده می‌شود. بخش شاه‌نشین جایی است که نمای پنجرهٔ آن رو به منظرهٔ زیبایی بوده و معمولاً دارای تراس و بالکن بزرگ، با مبلمان و وسایل تزئینی است. بخش شاه‌نشین در ویلاها نیز به چشم می‌خورد. به همین دلیل جزو اصطلاحات پرکاربرد در ویلاها و خانه‌های لوکس هم هست.

نکات حقوقی اجاره املاک

اصطلاحات حقوقی مشاور املاک

پایان کار:‌ یکی از گواهی‌های مهم ساختمان است که از طرف شهرداری برای ملکی که ساخت‌وساز آن به اتمام رسیده، صادر می‌شود. اگر ملکی این گواهی را نداشته باشد، امکان ثبت سند ندارد. بنابراین به عنوان مشاور املاک لازم است با این گواهی آشنا باشید.

سند تک برگ: سندی است که جایگزین سند منگوله‌دار شده و به دلیل اعتبار زیادش از نظر کاهش جعل اسناد و جرائم در بین مردم، بیشتر رواج دارد. این سند، مالکیت صاحب زمین یا ملک را مشخص می‌کند و تنها دارای یک برگ هولوگرام شده است.

سند شش دانگ: سندی که مالکیت تمام و کمال آن با یک نفر است و فرد دیگری در این ملک سهمی ندارد.

قولنامه: سند یا نوشته‌ای است که با توافق خریدار و فروشنده توسط مشاور یا مدیر املاک نوشته می‌شود. ضمانت اجرایی تخلف از قولنامه پرداخت مبلغی مشخص است.

مشاع: یکی از اصطلاحات مشاور املاک که اغلب در زمان معرفی یک ملک شنیده می‌شود اصطلاح مشاع یا مشاعات است. اگر ملکی چند مالک داشته باشد، هر یک میزان معینی سهم از آن ملک را دارند. اما بعضی از بخش‌های ملک مانند حیاط،‌ پشت‌بام و راه‌‌پله و… به صورت اشتراکی استفاده می‌شود که به آن بخش‌ها اصطلاحاً مشاع می‌گویند. جمع این کلمه مشاعات است که به مجموع بخش‌های اشتراکی اطلاق می‌شود.

سرفصل مرتبط: ارزیابی ملک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سرقفلی: یکی از اصطلاحات رایج در مشاوره املاک که مخصوص املاک تجاری است، سرقفلی نام دارد. سرقفلی به طور جداگانه در معاملات قابل انتقال است و به دو نوع؛ سرقفلی ناشی از حق کسب و پیشه و سرقفلی واقعی تقسیم می‌شود. در یک تعریف ساده سرقفلی حقی است که مستاجر با پرداخت مبلغی به مالک در محل تجاری پیدا می‌کند و برابر آن می‌تواند با اجاره‌ای ناچیز از آن ملک استفاده کند.

عرصه و اعیان: حتماً در بین اصطلاحات مختلفی که از زبان مشاوران املاک شنیده‌اید اصطلاح عرصه و اعیان به گوش‌تان خورده است. منظور از عرصه زمینی است که ملک در آن ساخته می‌شود و به بخش‌های ساختمانی که در آن زمین بنا می‌شود، اعیان می‌گویند. در واقع اعیان آثار غیرمنقولی است مانند خانه و درخت که افراد آن را در زمین ایجاد می‌کنند.


سازمان های مرتبط آژانس املاک

اصطلاحات مشاور املاک در حوزه سازمان‌های مرتبط

در این بخش قصد داریم شما را با چند سازمان مهم و مرتبط با حرفهٔ مشاور املاک آشنا کنیم.

اتحادیه صنف مشاوران املاک: یکی از سازمان‌های مهمی که مشاوران املاک با آن در ارتباط هستند، اتحادیه صنف مشاوران املاک است. آژانس‌های املاک برای کسب پروانه تخصصی و دریافت جواز یا پروانه کسب، باید حتماً به این سازمان مراجعه کنند. در این سازمان، مشاوران املاک از بخش‌نامه‌ها و قوانین مربوط به املاک مطلع می‌شوند. آن‌ها می‌توانند از طریق این اتحادیه با دوره‌های آموزشی مرتبط با حرفه‌شان آشنا شوند. دوره‌ها هم به صورت حضوری یا مجازی برگزار می‌شود.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: از دیگر سازمان‌های مهم و مرتبط با حرفهٔ مشاوران املاک، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. مشاوران املاک می‌توانند با استعلام از این سازمان به صحت سند مالکیت ملک مورد نظرشان پی ببرند.

دفاتر اسناد رسمی: این دفاتر که به محضرخانه نیز شهرت دارند از نهادهای وابسته به قوهٔ قضائیه ایران هستند. مشاوران املاک برای ثبت و انتقال سند املاک از خدمات آن‌ها بهره می‌گیرند.

شهرداری: اخذ پروانهٔ ساختمانی و اخذ پایان کار از جمله خدماتی است که شهرداری‌های هر شهر ارائه می‌دهند. مشاوران املاک از شهرداری‌ها نسبت به قانونی بودن ملک ساخته شده و میزان جریمهٔ آن اطلاع کسب می‌کنند.

سازمان اوقاف: بعضی از املاک، دارای سند اوقافی هستند که در شهرهای مذهبی به خصوص در شهر مشهد این مورد زیاد مشاهده می‌شود. مشاوران املاک با استعلام از این سازمان می‌توانند به وقفی بودن سند ملک مورد نظر پی ببرند.

سامانه جامع املاک و مستغلات: در این سامانه، مشاوران املاک باید تمامی قراردادهای ملکی خود را ثبت کرده تا بتوانند کد رهگیری ملک را دریافت کنند. به همین دلیل لازم است با این سامانه آشنایی کامل داشته باشند.

درس تکمیلی: سازمان‌هایی که مشاوران املاک با آن‌ها سروکار دارند

آشنایی با اصطلاحات رایج در هر شغلی برای پیشرفت و افزایش درآمد در آن شغل الزامی محسوب می‌شود. مشاوران املاک حرفه‌ای، اغلب با تمامی اصطلاحات رایج در بازار آشنا هستند. آن‌ها در زمان مذاکره و مشاوره، با استفاده از همین اصطلاحات، مهارت خود را نشان می‌دهند. قطعا جلب اعتماد مشتری با نشان دادن این مهارت‌ها، آسان‌تر خواهد بود.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.