دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

رکود در بازار ساخت‌وساز؛ سازندگان مسکن کمتر فعالیت می‌کنند

آمارها نشان می‌دهد فعالیت‌های ساختمانی در بهار امسال کاهش یافته و افت آمارها در پایتخت نیز مشهود بوده است. به نقل از دنیای اقتصاد، افت آمار فعالیت‌های ساختمانی در مجوزهای صادر شده نیز مشهود است؛ به نحوی که تعداد واحدهای مسکونی که مجوز گرفته‌اند بیش از 24 درصد افت کرده است.

در مجموع بازار فعالیت‌‌های ساختمانی در تهران و کشور در بهار امسال با ریزش فصلی همراه شد. حجم ساخت‌وساز واحدهای مسکونی در حالی در بهار امسال در کشور کاهش یافت که در تهران نیز بازار ساخت مسکن با کاهش فعالیت سازنده‌ها در همین بازه زمانی مواجه شد.

 تازه‌‌ترین گزارش مرکز آمار ایران درباره تحولات بازار ساخت‌وساز در کشور و تهران نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۰، ۱۱ هزار و ۵۵ واحد مسکونی در پایتخت مجوز ساخت دریافت کرده‌‌اند که این میزان در مقایسه با فصل قبل ( زمستان ۹۹) کاهش ۲/ ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد.

در بهار امسال همچنین ۱۰۳ هزار و ۴۱۰ واحد مسکونی برای ساخت در کشور مجوز دریافت کردند که این میزان نیز در مقایسه با یک فصل گذشته (زمستان ۹۹) با کاهش ۶/ ۲۴ درصدی همراه شده است.

آمارها نشان می‌دهد روند ساخت‌وساز مسکن در شهر تهران در بهار ۱۴۰۰ نسبت به بهار ۹۹ (مدت مشابه سال قبل) نیز کاهشی بوده و تعداد واحدهای مسکونی که در این فصل ساخته شده است در مقایسه با بهار ۹۹ نی ز۸/ ۱۳ درصد کاهش یافته است.

البته در آمار کشوری، تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته به میزان جزئی و معادل ۲/ ۱ درصد رشد داشته است.

متوسط تعداد واحدهای مسکونی که در هر پروانه ساختمانی برای ساخت در شهر تهران در بهار ۱۴۰۰ مجوز دریافت کرده‌‌اند برابر با ۷ واحد بوده است.

این میزان در کشور برابر با ۱/ ۳ واحد مسکونی در هر ساختمان مسکونی گزارش شده است. تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده برای شهر تهران در بهار ۱۴۰۰ نیز در مقایسه با زمستان ۹۹ معادل ۷/ ۲۲ درصد و در مقایسه با بهار ۹۹ برابر با ۸/ ۱۶ درصد کاهش داشته است.

در کشور، تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در سه ماه اول سال جاری در مقایسه با زمستان ۹۹ برابر با ۹/ ۲۷ درصد و در مقایسه با بهار ۹۹ برابر با ۶/ ۷ درصد کاهش داشته است.

نظر شما چیست؟ شما چه عواملی را بر کاهش ساخت‌وساز موثر می‌دانید؟ آیا روند رکودی به‌زودی تمام می‌شود؟

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.