دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با اصول حسابداری درآمد در آژانس املاک آشنا هستید؟

حساب دخل خود را مدیریت کنید!

گردش مالی در صنعت خدماتی املاک و مستغلات بسیار زیاد است. به طور معمول، متخصصان حسابداری املاک در تنظیم برنامه‌های بودجه، برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و ارائهٔ گزارش مالی فعالیت، به سرمایه‌گذاران و مدیران املاک و مستغلات برای تصمیم‌گیری حرفه‌ای کمک می‌کنند. معمولاً حسابداران گزارش‌ها و سوابق مالی را برای کلیه معاملات املاک و مستغلات تهیه می‌کنند. از این رو مدیران املاک برای مدیریت کارآمدتر، نیازمند یادگیری اصول حسابداری درآمد املاک خود هستند. حسابداری درآمد در املاک دارای اصول و موازین خاصی است که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شوید.

چارچوب حسابداری درآمد در املاک

در حسابداری درآمد در املاک بیش از همه باید در نظر داشته باشید که میزان هزینه‌ها با درآمد همخوانی داشته باشد.

حسابداری مانند دیگر علوم، اصول و مفاهیم اولیه‌ای دارد که زیربنای اقدامات بعدی محسوب می‌شوند. از این رو حسابداران دارای زبان مشترکی هستند. پس برای درک بهتر اصول حسابداری درآمد، باید در وهلهٔ اول ماهیت اقتصادی املاک تعیین شده باشد. سپس تمامی فعالیت‌ها باید با یک واحد پول ثبت شده و فعالیت‌های اقتصادی دورهٔ زمانی خاص داشته باشند.

چه زمانی بنگاه به کسب درآمد رسیده است؟ بسیاری از صنایع و خدمات، دارای دوره‌های خاص مالی هستند. زمان تحقق درآمد هم برای هر شغل متفاوت است. بنگاه‌های املاک در ازای ارائهٔ خدمات، پولی که دریافت می‌کنند را به عنوان درآمد ثبت می‌کنند. درآمد خالص بنگاه‌های املاک را می‌توان منهای هزینه‌ها، مالیات‌ها، استهلاک‌ و مقادیری که باید کسر شوند، در نظر گرفت.

در اصول حسابداری درآمد در املاک باید در نظر داشته باشید که میزان هزینه‌ها با درآمد همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت، با بالا رفتن هزینه‌ها و پایین آمدن درآمد، شاهد ضرر و ورشکستگی خواهیم بود. این همخوانی باید در تمامی دوره‌های مالی، رخ بدهد. پس لازم است که هزینه‌ها و درآمدها را در هر دورهٔ مالی، ثبت کنید.

ثبت نام پنل املاک دیوارروش محاسبهٔ حق کمیسیون حسابداری درآمد املاک

از آنجایی که مشاوران املاک، خدماتی را به مراجعان ارائه می‌دهند باید مبلغی بابت این خدمات دریافت کنند. مشاوران املاک نقش میانجی و واسطه در بین معاملات را بازی می‌کنند. برای این خدمات، مبلغی تحت عنوان کمیسیون در سراسر دنیا تعیین شده که نرخ محاسبهٔ کمیسیون در هر کشور متفاوت است.

در نظر داشته باشید که میزان بالا و پایین بودن رقم کمیسیون در معاملات فروش به ارزش ملک، بستگی دارد. البته اتحادیهٔ صنف مشاوران املاک، درصدی مشخص را برای بنگاه‌های املاک تعیین می‌کند. از این رو درصد حق کمیسیون املاک تهران در معاملات خرید و فروش با ارزش ۵۰۰ میلیون تومان برابر با ۰/۵ درصد است که هر دو طرف معامله ملزوم به پرداخت آن هستند. از طرفی برای معاملاتی که ارزش ملک بالای ۵۰۰ میلیون باشد، حق کمیسیون ۰/۲۵ درصد از ارزش ملک محاسبه می‌شود. البته نباید از محاسبهٔ ۹درصد ارزش افزوده مالیات غافل شد که برای تمامی معاملات در نظر گرفته می‌شود. قطعا می‌دانید که نرخ کمیسیون در کشورهای دیگر، با ایران تفاوت دارد و در هر کشور، طبق قوانین محلی اجرا می‌شود.

دو طرف معامله ملزوم به پرداخت مبلغ به بنگاه املاک هستند. البته باید در نظر داشت که کمیسیون اجاره و رهن املاک با خرید و فروش آن تفاوت دارد. از این رو حق کمیسیون برای معاملات رهن و اجاره حدود ۲۵.٪ از ارزش کل معامله است که هر دو طرف قرارداد باید به صورت جداگانه آن را به املاک بپردازند. حسابداری درآمد املاک در اینجا نقش مهمی ایفا می‌کند تا مدیران، وضعیت درآمد را از هر معامله به‌خوبی مشاهده کرده و برای افزایش و بهبود آن‌ اقدام کنند.

مطلب مرتبط: چگونه درباره دریافت حق کمیسیون املاک با مشتری صحبت کنیم؟

افزایش درآمد در آژانس املاکروش‌های افزایش درآمد در آژانس املاک

وقتی صحبت از درآمد املاک و مستغلات می‌شود، دو روش برای تولید پول نقد وجود دارد. شما می‌توانید با خرید املاک و نگهداری آن درآمد منفعلانه ای کسب کنید. در حالی که می‌توانید با معاملات غیرمستقیم مانند عقد قرارداد، انجام بازسازی در املاک مناطق دیگر و خرید و فروش املاک،  درآمد فعال داشته باشید.

وقتی نوبت به کسب درآمد در سرمایه‌گذاری از طریق املاک و مستغلات می‌رسد، فقط تعداد اندکی روش به چشم می‌آید؛ اما گمان نکنید که این روش‌ها به راحتی قابل اجرا هستند. درک اصول املاک و مستغلات، می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا درآمد خود را به حداکثر برسانند. روش‌هایی وجود دارد که آژانس‌های املاک می‌توانند با سرمایه‌گذاری بر آن‌ها به طور بالقوه درآمد کسب کنند:

سرمایه‌گذاری در املاک آینده‌دار

بسیاری از آژانس‌های املاک می‌توانند از طریق مشارکت در ساخت‌وساز‌ها کسب درآمد کنند. از این رو آژانس‌های املاک می‌توانند در پروژ‌های ساخت‌وساز سرمایه‌گذاری کنند. شاید دیده باشید که یک هتل قدیمی مخروبه به یک مرکز خرید شلوغ تبدیل شده است. این نشان از سرمایه‌گذاری بر املاکی است که موقعیت اقتصادی مناسبی دارند. برای در نظر گرفتن عوامل اقتصادی یک ملک، می‌توان به کاربری زمین‌های اطراف، مناطق قابل دسترس، حمل‌ونقل عمومی، بافت شهری و نیاز منطقه توجه کرد. پس در صورت سرمایه‌گذاری، جریان‌های نقدی بسیاری برای بنگاه‌های املاک به دست خواهد آمد.

اجاره به عنوان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

کسب درآمد از جمع‌آوری اجاره به قدری ساده است. اگر تا به حال بازی Monopoly را انجام داده باشید، حتما اصول اولیهٔ رهن و اجارهٔ املاک را بهتر درک خواهید کرد. اگر آژانس‌های املاک صاحب املاکی مانند خانه، آپارتمان، ساختمان اداری، هتل یا هر نوع ملکی با قابلیت سرمایه‌گذاری باشند، با اجارهٔ آن‌ها به راحتی کسب درآمد می‌کنند.

درس هم‌‌نیاز: قوانین مالیات و بیمه برای مشاوران املاک

جمع‌بندی مبحث حسابداری درآمد

ممکن است به تصور عده‌ای، حرفهٔ بنگاه‌داری املاک و مستغلات تک بعدی باشد. یا گمان شود، این شغل امکان پیشرفت ندارد! اما همان‌طور که عنوان شد، مشاوران املاک از روش‌های مختلف و با حسابرسی به موقع، امکان رسیدن به سودهای کلان و آینده‌دار را خواهند  داشت. بنگاه‌های املاک با شناخت بازار مسکن و اطلاع از نوسانات قیمت، می‌توانند بهترین سرمایه‌گذاری را برای کسب درآمد داشته باشند. از طرف دیگر، بنگاه‌های مسکن باید اطلاعات کافی از حسابداری درآمد  و گزارش‌های مالی آژانس داشته باشند تا دچار ورشکستگی یا کمبود نشوند.

منابع: ThebalanceEntrepreneur

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.