دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

در زمان نشان دادن ملک به مشتری این نکات را رعایت کنید

نشان دادن ملک به مشتری یکی از مراحل مهمی است که نقش مهمی در فروش و اجاره ملک توسط مشاوران املاک دارد. مرحله‌ای که گاه به صورت حرفه‌ای مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اغلب مدیران آژانس املاک مسئولیت این امر را بر عهدهٔ افراد مبتدی آژانس می‌گذارند. در صورتی که مشاوران باید با نکات مهم نشان دادن ملک به مشتری آشنایی کامل داشته باشند. آن‌ها باید با کسب تجربهٔ کافی در این زمینه، مشتری را ترغیب به خرید یا اجاره ملک کنند. بسیار مشاهده شده که یک ملک ویژگی‌های لازم برای فروش را دارد؛ اما به دلیل اشتباه مشاور املاک در زمان بازدید، به مرحلهٔ فروش یا اجاره نرسیده است. در این مطلب شما را با نکات مهم نشان دادن و معرفی ملک به مشتری آشنا می‌کنیم.

در نشان دادن ملک علایق مشتری را در نظر بگیرید

قبل از بازدید ملک توسط مشتری،‌ از او بخواهید تا به ترتیب اولویت، علایق و خواسته‌های خود را نسبت به یک ملک، مطرح کند. پس از جویا شدن علایق مشتری، در هنگام بازدید ملک خواسته‌های مشتری را در نظر بگیرید. حتماً موارد مورد نظر را با مشتری در میان گذاشته و آن‌ها در چند مرحله به مشتری گوشزد کنید. این تکرار کمک می‌کند مشتری نیز متوجه علایق و خواسته‌های خود از یک ملک باشد.

با رعایت موارد ساده بالا، مشتری برای خرید یا اجاره ملک، بیشتر ترغیب می‌شود. به عنوان مثال ممکن است برای یک مشتری داشتن دو اتاق خواب به همراه آشپزخانه بزرگ در اولویت باشد. بنابراین اگر ملک مورد نظر این ویژگی‌ها را داشت، حتماً آن‌ها را به مشتری یادآوری کنید. این کار کمک می‌کند مشتری به دلیل مسائل جزئی از خرید ملک، منصرف نشود.

ثبت نام پنل املاک دیوارمختصر و مفید معرفی کنید

اغلب مشاوران املاک گمان می‌کنند با صحبت کردن بیش‌از حد دربارهٔ ملک یا پرحرفی ‌می‌توان مشتری را برای خرید یا اجارهٔ خانه ترغیب کرد. در صورتی که گاهی این پرحرفی باعث سردرگمی مشتری شده و او را در تصمیم‌گیری دچار مشکل می‌کند. بنابراین بهتر است در زمان نشان دادن ملک، پرحرفی نکنید. سعی کنید در فرایند مذاکره برای معرفی ملک در هر دسته‌ای، به صورت دسته‌بندی شده و منظم به معرفی ملک بپردازید.

شمرده شمرده صحبت کنید

یکی دیگر از نکات مهمی که مشاوران املاک هنگام معرفی ملک باید به آن توجه کنند،‌ شمرده شمرده صحبت کردن است. دقت داشته باشید که هرگز با عجله صحبت نکنید. خوب است، با بیان شمرده و رسا ملک را به مشتری نشان دهید. زیرا گاهی ممکن است صحبت کردن با هیجان و سریع، باعث بدفهمی و سوء برداشت مشتری شود.مشاور املاکمعرفی ملک بدون پاسخ‌های تلگرافی

برای جذب مشتری و معرفی صحیح ملک به او، هرگز جواب سوالات مشتری دربارهٔ ملک را با بله و خیر پاسخ ندهید. به عنوان مثال اگر مشتری از شما دربارهٔ پارکینگ داشتن ملک سوال کرد، به او در این خصوص اطلاعات بدهید. مثلاً بگویید این واحد یک پارکینگ در طبقهٔ منفی یک دارد. جای پارک بسیار مناسب و در دسترس است. فضای آن تمیز بوده و عاری از هرگونه حشرهٔ موذی است.

در مثال بالا، اگر ملک پارکینگ ندارد، موضوع فرق می‌کند. در این صورت، می‌توان گفت این واحد ساختمانی پارکینگ ندارد. اما خوشبختانه تراکم جمعیت محله کم بوده و امنیت خوبی هم برقرار است. یه مشتری اطمینان بدهید احتمالاً مشکلی بابت پارک ماشین در خیابان نخواهد داشت.

با مشتری بحث و جدل نکنید

مشاوران املاک باید به این نکته توجه داشته باشند که در هنگام نشان دادن ملک به مشتری نباید با او دربارهٔ مشخصات ملک یا خواسته‌های مشتری بحث و جدل کنند. زیرا این کار باعث می‌شود مشتری احساس ناامنی کند. حتی ممکن است او به آژانس املاک دیگری برای خرید یا تمدید اجارهٔ ملک مراجعه کند. بنابراین با اخلاق خوش و رعایت حد صمیمیت با مشتری، برخورد کرده و هرگز با او وارد بحث و جدل نشوید.

نشان دادن ملک و ارائهٔ مشخصات

مشاوران املاک باید بدانند در هنگام معرفی ملک به مشتری، تنها از متراژ خانه و مواد و مصالح ساختمانی صحبت نکنند. مشاوران باید مزایای دیگر ملک مانند موارد زیر را هم با مشتری در میان بگذارند.

  • دسترسی‌های محلی
  • امنیت منطقه
  • میزان ترافیک
  • موقعیت محله

علاوه بر مشخصات فیزیکی واحد مسکونی، محله و موقعیت‌های آن، ترغیب مشتری برای نشستن پای میز معامله هم موضوع مهمی است.

سرفصل مرتبط: چگونه مشتری جوان املاک را راضی کنیم؟

وعده و وعید ندهید

گاهی مشاهده شده که بعضی از مشاوران املاک برای تشویق مشتری به خرید یا اجارهٔ ملک،‌ وعده‌های دروغ به مشتری می‌دهند. مثلاً اینکه اگر ملک را بپسندید، تخفیف خوبی از مالک برایتان می‌گیرم. یا اگر این ملک را پس از خرید پسند نکردید، با قیمت بالاتر آن را از شما خریداری می‌کنم. این وعده‌‌ها اگر صرفا برای جلب نظر مشتری باشند، اعتماد مشتری را یه شما به شدت کاهش می‌دهند. با این کار اعتبارتان در بین مشاوران املاک هم کم شود. بنابراین هرگز برای ترغیب مشتری، به او وعده و وعید بدون پشتوانه ندهید.

سخن پایانی اصول نشان دادن ملک

همان‌طور که گفته شد، نشان دادن ملک به مشتری یکی از مراحل مهم بازاریابی فروش ملک توسط مشاوران املاک است. با توجه به نکاتی که ذکر شد، حتماً متوجه شده‌اید که اولویت در مرحلهٔ نشان دادن ملک، مشتری است. باید به گونه‌ای با مشتری برخورد کرد که ضمن حفظ احترام، علایق و خواسته‌هایش در اولویت قرار گیرد.

مشاوران املاک حرفه‌ای با رعایت نکات بالا، مسیر آسان‌تری برای نشاندن مشتری پای میز معامله طی می‌کنند. بنابراین لازم است مشاوران  به این مرحله از فروش و اجاره املاک توجه ویژه‌ای داشته باشند. آژانس املاک‌های حرفه‌ای، به خوبی می‌دانند که نباید مشاوران املاک مبتدی و بدون تجربه را برای نشان دادن ملک به مشتری مامور کنند!

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.