دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

چالش‌ها و راهکارهای پیدا کردن ملک برای مجردها

عنوان این مطلب نشان می‌دهد که ماجرا از چه قرار است. همکاری با خریدار یا مستاجر مجرد چالش‌هایی دارد که شما به عنوان یک مشاور املاک به آن واقف هستید. البته اغلب چالش‌ها در پیدا کردن ملک برای مستاجر مجرد دیده می‌شوند و برای خریداران چالش زیادی ندارید. به‌هرحال اگر خانه‌ای را به یک مستاجر مجرد اجاره می‌دهید، شرایط متفاوتی خواهید داشت و بهتر است در مورد آن اطلاعات داشته باشید. چه چالش‌هایی برای شما در این راه وجود دارد؟ راهکارهایی که آکادمی املاک دیوار پیشنهاد می‌دهد چیست؟ اگر با یک مستاجر مجرد روبرو هستید بهتر است چه نکاتی را به او یادآور شوید؟

مستاجر مجرد

در همین ابتدای مقاله ذکر کردن یک نکته خالی از لطف نیست. اجاره دادن خانه به مجردها همیشه چالش‌هایی داشته است. این چالش‌ها متاسفانه به‌خاطر برخی بحران‌ها در برخی شرایط یا برداشت‌های اشتباه از سبک زندگی مجردها ایجاد می‌شود. با اینکه اجاره دادن خانه به یک مرد یا خانم مجرد ازلحاظ انسانی و اخلاقی نباید تفاوتی با افراد دیگر داشته باشد، هنوز هم چالش‌هایی در پیدا کردن ملک مناسب برای این افراد وجود دارد. در این مطلب، شما را با چالش‌های عرفی و بعضا قانونی آشنا می‌کنیم که شاید در برخی موارد در این قراردادها پیش بیاید.

قوانینی که در سال‌های گوناگون برای اجاره ملک به افراد مجرد تصویب و ابلاغ شد، همیشه دستخوش تغییرات بوده‌اند. این قوانین برخی اوقات به‌صورت عرف درآمده‌اند و لزوما همیشه هم رعایت نمی‌شوند. از لحاظ قانونی ظاهرا اکنون محدودیت خاصی برای اجاره دادن خانه به مجردها وجود ندارد، اما در اجرا، هنوز هم شاهد برخی محدودیت‌ها هستیم. نمونه قرارداد اجاره دفتر کار

در قدیم برای مستاجران مجرد داشتن کار یا اشتغال به تحصیل ضروری بود. اکنون هم شاید در برخی بنگاه‌های املاک یا به درخواست مالکان، این الزام رعایت شود. در این زمینه مستاجرها باید مدارک خود را برای اثبات اشتغال به مالک یا بنگاه ارائه کنند. به‌هرحال درصورت درخواست مالک، مستاجر مجرد باید مدارک کامل‌تری را نسبت به سایر افراد ارائه کند. البته او قطعا می‌تواند با قبول نکردن شرایط، از محله دیگر بازدید کرده یا تصمیمی دیگر برای اجاره کردن خانه بگیرد. به‌هرحال توجه داشته باشید که اگر مدارک جعلی باشد، وظیفه آن بر عهده بنگاه معاملات ملکی بوده که اجاره‌نامه را تنظیم کرده است. بنابراین در این مورد دقیق باشید و صحت مدارک را بررسی کنید.

املاک اجاره‌ای مناسب افراد مجرد را اینجا ببینید

شکایت از مستاجر مجرد

مستاجر مجرد نیز مانند سایر افراد دارای حق و حقوق است. او یک شهروند به شمار می‌رود و می‌تواند در یک ساختمان زندگی کند. در برخی موارد شکایت از مستاجر مجرد به علت‌های واهی انجام می‌شود. صرف اینکه فردی مجرد است دلیل بر این نمی‌شود که بتوانیم به راحتی از او شاکی باشیم. جالب است بدانید که در این حالت‌ها فرد مجرد می‌تواند از همسایه خود بابت این کار شکایت کند. در این زمینه شما به عنوان مشاور املاک می‌توانید با صاحب ملک صحبت کنید و اگر متوجه سرسختی و حساس بودن او شدید، او را از اجاره دادن ملک به فرد مجرد منصرف کنید.

در بسیاری از مواقع صاحب ملک با توجه به مجرد بودن مستاجر به خود اجازه دخالت در امور او را می‌دهد. در برخی موارد همسایه‌ها نیز چنین کاری را انجام می‌دهند. یکی از وظایف بنگاه معاملات املاک آگاه کردن صاحب‌خانه‌ها به حقوق مستاجرین مجرد است. اگر مزاحمتی از جانب مستاجر مجرد وجود داشت باید آن را از مسیر قانونی پیش ببرند و نباید به حریم شخصی مستاجر ورود کنند.

بنابراین اگر قصد شکایت از مستاجر مجرد را داشته باشیم باید دلایل قابل قبولی را به دادگاه ارائه کنیم. گاهی اوقات رفت‌وآمدهای خارج از عرف یک مستاجر مجرد و ایجاد سر و صدا و مزاحمت برای همسایه‌ها علت شکایت از این افراد است. درنهایت باید بدانید که نمی‌توان به صرف مجرد بودن از مستاجر مجرد شکایت کنید و باید دلایل موجهی را ارائه کنید.

ممنوعیت اجاره به مجرد

آیا اجاره دادن ملک به مجردها ممنوع است؟ در یک پاسخ کوتاه باید بدانید که قانونی تحت عنوان ممنوعیت اجاره به مجرد نداریم. مستاجر مجرد در صورت انجام مراحل قانونی می‌تواند خانه داشته باشد؛ اما در چه شرایطی این کار ممنوع می‌شود؟‌

همان‌طور که گفتیم مستاجران مجرد یکی از پربحث‌ترین موضوعات در صفحه‌های حقوقی هستند. در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی، اساسنامه‌هایی نوشته شده‌اند که شاید اجاره دادن ملک به مجردها را ممنوع کنند. باید بدانید که این اساسنامه لزوم اجرایی دارد. ممکن است قیدهایی مانند رضایت هیئت مدیره مطرح شده باشد. در غیر اینصورت تخطی از اساسنامه برج خلاف قوانین است. شما به‌عنوان یک مشاور املاک اگر مالکی پیدا کردید که قصد اجاره دادن خانه به افراد مجرد را دارد، باید از او بخواهید که اساسنامه‌های مجتمع خود را ارائه دهد. این کار از چالش‌های بعدی و ایجاد مزاحمت برای سایر ساکنان و خود مستاجر جلوگیری می‌کند.

البته که هر مالکی می‌تواند ملک خود را به افراد اجاره دهد، اما در برخی از شرایط ممنوعیت اجاره به مجرد وجود دارد. در این شرایط یک مالک باید اساسنامه‌ها را رعایت کند و در صورتی که تبصره‌ای وجود داشت،‌ قبل از اجاره ملک، در این زمینه با هیئت مدیره و اهالی ساختمان وارد گفتگو شود و رضایت آن‌ها را جلب کند.

نمونه قرارداد اجاره خانه

قوانین خانه مجردی

قوانین خانه مجردی چیز ثابتی نیست و شما می‌توانید در هنگام معامله آن را تنظیم کنید. بسیاری از افراد به اشتباه یا صحیح، نگران مزاحمت از جانب مستاجران مجرد هستند. به همین علت قوانین خانه مجردی را در قرارداد خود لحاظ می‌کنند. این قوانین لازمه اجرایی دارند و در صورت عدول از آن‌ها، مالک می‌تواند از مستاجر مجرد شکایت کند. درست است که ممنوعیت اجاره به مجرد وجود ندارد، اما شما می‌توانید قوانین خانه مجردی را وضع و و از مشکلات احتمالی بعدی در مورد این افراد جلوگیری کنید. وظیفه شما در چنین مواردی این است که قوانین و الزام‌های مالک را به مستاجر گوشزد کنید تا درصورت تمایل و انتخاب آن ملک، پیش از سکونت از آن‌ها اطلاع داشته باشد.

فرم مستاجرین مجرد

فرم مستاجر مجرد یا فرم مستاجرین مجرد از سال‌ها پیش بحثی چالش برانگیز برای این مستاجران بود. مدت‌ها پیش قانونی تصویب شد که ارائه مدارک و پر کردن فرم اطلاعات شخصی را برای مستاجران الزامی می‌کرد. اگرچه این قانون لزوما در آژانس‌ها رعایت نمی‌شد و نمی‌شود، اما برخی بنگاه‌ها و مالک‌ها هنوز به آن پایبند هستند. البته چنین فرم و اطلاعات موردنیاز آن، قطعا موجب از دست دادن بسیاری از مستاجرهای احتمالی می‌شود.

در برخی موارد و به درخواست بنگاه یا مالک، مستاجر مجرد برای تنظیم قرارداد و اجاره کردن یک ملک، باید یک فرم را پر کند. فرم مستاجرین مجرد شامل مواردی است که متاسفانه برخی از آن‌ها جزو حریم خصوصی مستاجران محسوب می‌شوند. در این فرم باید محل قبلی سکونت فرد مجرد، مشخصات منزل پدری و همراهان احتمالی ذکر شود. همچنین در این فرم سوابق شغلی مستاجر مجرد نیز مورد پرسش قرار گرفته است. مشاورانی که از این فرم استفاده می‌کنند، اغلب صحت‌سنجی اطلاعات و مدارک را هم انجام می‌دهند.

اتحادیه مشاوران املاک کشور با تنظیم فرم مستاجرین مجرد می‌خواست مسائل پیرامون مستاجر مجرد را کاهش دهد. یک مستاجر مجرد باید مدارک واقعی ارائه کند و به موارد توافق متعهد باشد. برای دوری از چالش‌ها بهتر است با اهالی یک ساختمان آشنا شود واعتماد آن‌ها را جلب کند. اگر صاحب ملک به شما گفته است که اهالی این ساختمان افراد مذهبی هستند و مستاجر اهل دورهمی‌های هفتگی است، بهتر است از ابتدا این خانه را به او پیشنهاد ندهید. توجه داشته باشید که با توجه به فرهنگ رایج در کشور، بهتر است گزینه‌هایی را به افراد مجرد پیشنهاد دهید که بافتی غیرسنتی دارند و چالش‌های این افراد را کم‌تر خواهند کرد.

مشاوره تمدید اجاره ملک چه نکاتی دارد؟

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مطلب خواندید، پیدا کردن حانه برای مستاجر مجرد چالش‌های زیادی دارد. کافی است آقا یا خانم مجرد در واحد خود سر و صدایی داشته باشد تا بیش از یک خانواده و فرد متأهل در مورد او حساسیت ایجاد شود. این مشکلات باعث شده است که اتحادیه املاک سراسر کشور فرم مستاجرین مجرد را تدوین و شرایط را در مورد مستاجر مجرد بیشتر کنترل کند. البته این فرم در بسیاری از معامله‌ها استفاده نمی‌شود و درنهایت قرارداد اجاره به مجرد و متاهل، امروزه تفاوت زیادی ندارد.

توجه داشته باشید که افراد در زندگی آپارتمانی ممکن است گاهی آرامش دیگران را سلب کنند. اگر این اتفاق در مورد یک مستاجر مجرد به کرات اتفاق بیفتد، افراد ساکن در آپارتمان به شکایت فکر می‌کنند. شکایت از مستاجر مجرد در صورتی معنا دارد که دلایل کافی برای این کار وجود داشته باشد.

هیچ ممنوعیتی در مورد اجاره به مجرد وجود ندارد اما اساسنامه بعضی از مجتمع‌های مسکونی محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است که مالک خانه باید به آن پایبند باشد. قوانین خانه مجردی به توافق مالک و مستاجر مجرد بستگی دارد. قانون ثابتی در این مورد وجود ندارد. با توجه به چالش‌های این شرایط، بهترین راه تا تثبیت فرهنگ زندگی مجردی، معرفی خانه‌های پرواحد و محله‌های کم‌تر سنتی و صحبت با صاحب ملک و مستاجر در مورد حقوق و قوانین قبل از امضای قرارداد است.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.