دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با جدیدترین فناوری‌های هوشمندسازی خانه آشنا شوید

فناوری‌های جذاب برای نسل جدید را بشناسید

تصور کنید که همه وسایل خانه‌تان همچون رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند به اینترنت متصل شوند. اگر وسایل خانه‌تان مانند ساعت دیواری، بلندگو، چراغ، زنگ در، پنجره و دوربین نظارتی برای شما اطلاعات فرستاده یا از شما دستور بگیرند، چه می‌کنید؟ با اینترنت اشیا، این موضوع دیگر یک داستان تخیلی نیست! اینترنت اشیا یک جزء اصلی در تشکیل یک خانه هوشمند و اتوماسیون وسایل خانگی به شمار می‌رود. هوشمندسازی خانه این امکان را برای شما به وجود می‌آورد که با فشردن یک دکمه یا یک فرمان صوتی، وسایل خانه‌تان را کنترل کنید. برخی از این فعالیت‌ها مانند روشن و خاموش کردن چراغ ارزان است. برخی دیگر مانند دوربین‌های مداربسته پیشرفته هستند و به سرمایه‌گذاری و هزینهٔ بیشتری احتیاج دارد. در ادامه با آکادمی املاک دیوار همراه شوید تا شما را با جدیدترین اتفاقات در زمینهٔ داشتن خانه هوشمند آشنا کنیم.

بلندگوها و نمایشگرهای هوشمند

خانوادهٔ اکوی آمازون بلندگوهای هوشمندی به شما ارائه می‌دهد. این بلندگوی بلوتوثی به وسیله دستیار صوتی الکسا، مدیریت می‌شود. الکسا با تعدادی از دستگاه‌های هوشمند خانگی به صورت مستقیم کار می‌کند. با استفاده از اکسا می‌توانید بسیاری از وسایل خانهٔ خود را با صدایتان کنترل کنید. با داشتن بلندگو، با یک Echo Dot With Clock ارزان قیمت می‌توانید به بلندگوی خود وصل شده و قابلیت الکسا را به آن اضافه کنید. اگر هم قصد کنترل خانه‌تان را از راه دور دارید، راه‌اندازی نمایشگرهای هوشمند به شما پیشنهاد می‌شود. البته شرکت‌های دیگر مانند گوگل و سونوس هم بلندگوهای هوشمندی در بازار دارند که قابلیت‌های متنوعی ارائه می‌دهند.

نکته مهم اینکه استفاده از بلندگوهای هوشمند در کشور ما آن‌چنان مقرون‌به‌صرفه و کاربردی نیست. استفاده از برخی امکانات این بلندگوها به‌خاطر تحریم یا محدودیت‌های دیگر، ممکن نخواهد بود. هرچند راهکارهایی برای دور زدن تحریم‌ها در این ابزارها وجود دارد، اما هنوز شاهد استقبال آن‌چنان زیادی از فناوری بلندگوهای هوشمند در کشورمان نیستیم.

بلندگوی هوشمند

پریز هوشمند

شکل و شمایل این دستگاه مانند یک پریز برق معمولی است. با استفاده از پریز هوشمند، می‌توان لوازم خانگی کوچکی مانند قهوه‌ساز، چای‌ساز، آبمیوه‌گیری و تلویزیون را کنترل کرد. به‌عنوان مثال می‌توانید میزان مصرف انرژی وسایل خانه هوشمند خود را کنترل کنید. اگر به دنبال یک افزونهٔ همه کاره هستید، Connect Sense Smart Outlet 2 به شما پیشنهاد می‌شود. این افزونهٔ هوشمند با دو خروجی به برنامه تلفن همراه شما وصل می‌شود. این افزونه همچنین با فرمان صوتی شما از طریق بلندگوهای هوشمند، وسایل خانه را کنترل می‌کند.

پریز هوشمند

دوربین‌های هوشمند امنیتی خانگی

بدون اینکه از کاناپه و تخت راحت خود خارج شوید، می‌توانید بر اتفاقات بیرون از خانه نظارت داشته باشید. سالیان درازی از به وجود آمدن این تکنولوژی می‌گذرد. دوربین‌های امنیتی با نظارتی که روی وسایل خارج و داخل از منزل شما دارند، به راحتی شما را از اتفاقات آگاه می‌کنند. دوربین‌های امنیتی در عصر حاضر تغییرات بسیار زیادی کرده‌اند. امروزه ارائهٔ تصویری از اتفاقات بیرون، ابتدایی‌ترین کارهای این دوربین‌ها است.

دزدگیرهای ویدئویی

دیگر دوره دزدگیرهایی که فقط بعد از ورود سارق به خانه شروع به اخطار بدهند، گذشته است. دزدگیرهای این عصر تفاوت بسیار زیادی با دزدگیرهای حس‌گری که قبلا در بازار بود، دارد. البته که برای داشتن این دزدگیرها باید هزینهٔ زیادی هم متقبل شد. این دزدگیرها با دوربینی که روی خود دارند، شما را از اتفاقات خارج از خانه هوشمند و اتاقتان آگاه می‌سازند. دوربین‌های موجود روی دزدگیرها به اینترنت خانگی وصل می‌شوند و در صورت نزدیک شدن سارق به شما هشدار می‌دهند. حتی اگر در خانه نباشید، با وصل شدن به این دستگاه از اتفاقات داخل و خارج خانه‌تان آگاه می‌شوید.

دزدگیر ویدیویی

دوربین‌های نگهداری از کودک

یکی از معضلات خانواده‌هایی که به تازگی بچه‌دار شده‌اند، آگاهی از احوال کودکشان است. خانواده‌ها دوست دارند نوزادشان را در طول شب در اتاق دیگر، نگهداری کنند. از طرفی هم آن‌ها همیشه نگران احوال کودکشان هستند. در عصر امروز، دوربین‌هایی طراحی شده که در اتاق کودک و درست بالای تخت او نصب می‌شود. این دوربین‌ها با تغییر حالات کودک، پیش از شروع گریه این موضوع را به والدین کودک اطلاع می‌دهند. یکی از ویژگی‌هایی که امروزه به این دوربین‌ها اضافه شده، سیستم اندازه‌گیری رشد کودک است.

دوربین هوشمند مراقبت کودک دوربین‌های نگهداری از حیوانات خانگی

اگر شاغلید و حیوان خانگی هم دارید، یکی از دغدغه‌های شما نگهداری از حیوان خانگی‌تان است. دوربین‌های نگهداری از حیوانات خانگی می‌تواند این نگرانی را برای شما برطرف کند. این دوربین‌ها زمانی‌که در منزل نیستید صدای شما را به حیوان خانگی‌تان می‌رساند. شما می‌توانید با استفاده از دوربین حتی با حیوان خانگی‌تان صحبت کنید. با این دوربین‌ها حتی می‌توانید به او غذا دهید.

دوربین نگهداری حیوان خانگی

قفل هوشمند برای خانه هوشمند

این سیستم‌ها شما را پیش از وقوع آتش‌سوزی، سیل و زلزله آگاه می‌کند. سیستم‌های امنیت خانه هوشمند به شما کمک می‌کنند که پیش از حادثه، مکان امنی برای خود پیدا کنید. با این سیستم‌ها با رعایت چند نکته ایمنی می‌توانید از یک حادثه بزرگ پیشگیری کنید. این سیستم در زمان و پیش از وقوع حادثه به شما اخطار می‌دهد و امکان مدیریت جان و منزلتان را برای شما فراهم می‌سازد.

بیشتر بخوانید: با تاسیسات برق ساختمان و اصطلاحات مرسوم آن آشنا شوید

قفل هوشمند

ترموستات‌های هوشمند

امروزه ترموستات‌هایی طراحی شده که با اتصال به بلندگوهای هوشمند و تلفن همراهتان، گرما و سرمای منزلتان را کنترل می‌کند. با خرید این ترموستات‌ها دیگر لازم نیست به صورت دستی دما را تنظیم کنید. با ترموستات‌های هوشمند می‌توانید با صدا و فشردن یک دکمه یا یک فرمان صوتی به تنظیم دمای دلخواه خود بپردازید.

ترموستات هوشمند خانه هوشمند

نسل جدید روشنایی برای خانه‌های هوشمند

دیگر زمان تنظیم دستی لامپ و روشنایی خانه به پایان رسیده است. لامپ‌ها و روشنایی‌های هوشمند این امکان را فراهم کرده‌اند که با صدا و از طریق تلفن همراه، روشنایی منزلتان را کنترل کنید. به طور مثال اگر از خانه هوشمند خارج شده‌اید، قادر به مدیریت روشنایی منزلتان خواهید بود. می‌توانید برنامه‌ای به این سیستم بدهید که در هنگام خواب، روشنایی به تدریج کم شود. این کار به کیفیت خواب شما هم بسیار کمک می‌کند.

لامپ هوشمند

جاروبرقی‌های هوشمند

اگر از حمل جارو برقی همراه خود در منزلتان خسته شده‌اید، به سراغ خرید ربات‌های پاکسازی خانه بروید. با ارائهٔ برنامه به این ربات‌ها، دیگر نگران تمیزی منزل خود نباشید. این ربات‌ها معمولا شکل و شمایل کوچکی دارند و در خانه مزاحم شما نخواهند بود. البته که قیمت این ربات‌ها نسبت به جارو برقی بسیار بیشتر است؛ اما وقت و انرژی کمتری هم از شما می‌گیرد. این ربات‌ها با زمان‌بندی مناسب، خانه شما را جارو می‌کنند.

جاروبرقی هوشمند

تخت‌خواب هوشمند

اگر خواب راحتی ندارید، خرید یک تخت‌خواب هوشمند به شما پیشنهاد می‌شود. شاید این روزها روش‌های زیادی از جمله ردیاب‌های تناسب اندام تا ساعت‌های هوشمند، برای تنظیم خواب وجود داشته باشد؛ اما شاید هیچ چیز بهتر از یک تشک و تخت‌خواب مناسب نمی‌تواند شما را به خواب ایده‌آل برساند. تخت‌خواب‌های هوشمند با سنسورهای بیومتریکی که در خود جای داده‌اند، بهترین خواب را برای شما در خانه هوشمند فراهم می‎کنند. این وسیله به تلفن همراه وصل می‌شود و نیاز شما را به یک خواب بدون دغدغه برطرف می‌کند.

تخت خواب هوشمند

بیشتر بخوانید: خانه‌هایی که با پرینت سه بعدی ساخته می‌شوند

سخن آخر

شاید روزی این موضوع که بتوانیم بدون لمس وسایل خانه از آن‌ها استفاده کنیم، یک داستان تخیلی بود؛ اما امروزه با استفاده از اینترنت اشیاء، این داستان به واقعیت تبدیل شده است. اینترنت اشیا این امکان را فراهم می‌کند که در کنار داشتن خانه هوشمند، انسان‌ها از وقت و انرژی خود بهترین استفاده را کنند. وسایل هوشمند می‌توانند خانه را جارو کرده و حتی از حیوان خانگی‌ نگهداری کنند. آنها می‌توانند سارقان را شناسایی کنند و روشنایی منزل را هم به دلخواه تغییر دهند. این موارد تنها بخش کمی از امکاناتی است که اینترنت اشیا در اختیار انسان‌ قرار می‌دهد. شاید در روزگاری نه چندان دور، داستان‌های تخیلی امروز هم به واقعیت تبدیل شود و بسیاری از کارها را برای ما آسان کند.

منبع: Pcmag

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.