دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

تفکر استراتژیک یعنی چه؟

تفکر استراتژیک تمرینی است که به تصمیمات بر اساس تصور نتیجه‌ای که خواهند داشت، جهت‌دهی می‌دهد. این رویکرد دستورالعمل‌هایی را برای ارزیابی انتخاب‌ها و مطابقت تصمیم گیری‌ها با هدف نهایی ارائه می‌کند. بیشتر تفکر استراتژیک به منظور توسعه برنامه استراتژیک استفاده می‌شود. معمولا در سازمان‌ها همه افراد در برنامه استراتژیک مشارکت ندارند. آن دسته از افرادی که در این برنامه شرکت می‌کنند، باید برای هدایت عملیات و گرفتن تصمیمات تاکتیکی تا زمان رسیدن به نتیجه مورد نظر، آمادگی داشته باشند. همچنین در برخی موقعیت‌ها باید مهارت تفکر استراتژیک را افزایش دهیم. از جمله زمانی که مدیرانی که عملیاتی را انجام می‌دهند، ارتباط محدودی با رهبرانی که برنامه استراتژیک را کنترل می‌کنند، دارند. یا زمانی که برنامه استراتژیک سازمان به روز رسانی نشده و با چالش‌هایی که برای مدیران به وجود می‌آیند، سنخیتی ندارد.

سؤال‌های تفکر استراتژیک

اگر می‌خواهید از تفکر استراتژیک استفاده کنید باید حتما بدانید که در چه مواقعی به تفکر استراتژیک احتیاج دارید. نمونه سؤال‌هایی وجود دارند که باید با تفکر استراتژیک به آن‌ها پاسخ داد.

این سوالات عبارت‌اند از اینکه 

  • آیا این نوآوری و خلاقیت چیزی است که باید اکنون به آن پاسخ دهیم یا می‌توانیم آن را تماشا کرد. آیا باید برای جلساتمان پیرامون برنامه بلندمدت شرکت صبر کنیم و آن را به مجموعه‌ای وسیع‌تر از بهبودها اضافه کنیم؟
  • آیا در سال آینده باید محصولات اصیل‌مان را بهبود ببخشیم یا اولویت‌های دیگری برای در نظر گرفتن وجود دارند؟
  • من اجازه و اختیار اخذ این تصمیم را دارم؛ اما آیا کسانی وجود دارند که با این تصمیم من تحت فشار قرار بگیرند؟ آیا باید پیش از نهایی کردن تصمیم، دوباره روی آن فکر کنم؟
  • آیا باید فردی را که به تازگی شرکت را ترک کرده، با فردی مشابه از نظر مهارت جایگزین کنیم یا اینکه به استخدام نیرویی با مهارت‌های جدید و متفاوت برای دو سال آینده نیاز داریم؟

استراتژی بازاریابی املاک

ویژگی افرادی که تفکر استراتژیک دارند

متفکران استراتژیک منتظر کسی نمی‌مانند که به آنها بگوید چه کار کنند. آن‌ها خودشان به سوی ایده‌های جدید می‌روند. پروژه‌های جدیدی را شروع می‌کنند. کالا و محصولات جدید را طراحی و تولید کرده و زودتر از بقیه در بازار عرضه می‌کنند. مسیری که افراد دارای تفکر استراتژیک انتخاب می‌کنند مسیری است که در آن اهداف، طولانی مدت‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. این افراد معمولا آینده نگر بوده و سعی می‌کنند گام‌هایی رو به جلو بردارند

جسارت ریسک پذیری

بسیاری از افراد جرات اینکه از محدوده امن خود خارج شوند را ندارند. اما ریسک کردن به شما امکان رشد و پیشرفت بیشتری را می‌دهد. در همین وضعیت است که یادگیری و کسب مهارت‌های جدید شکل می‌گیرد. افرادی که تفکر استراتژیک دارند، ایده‌های جدید را تبدیل به طوفان فکری کرده و با ذهنی باز به مسائل نگاه می‌کنند. همچنین این گونه افراد از شکست نمی‌ترسند. اگر هم شکست بخورند، دوباره بلند می‌شوند و از نو شروع می‌کنند.

خلاقیت و ابتکار

به طور کلی ایده‌های جدید و خارج از چارچوب مسائل بیشتری را نسبت به راه حل‌های معمولی حل می‌کنند. معمولا سازمانی که با موانع و مشکلی رو به رو می‌شود به راه حل نیاز دارد. در این مواقع افرادی که تفکر استراتژیک دارند، از خلاقیت و ابتکار برای حل این چالش‌ها استفاده می‌کنند.

مشتاق یادگیری

هر شخصی که در محیط کار سعی می‌کند راجع به محیط کار تنها با فرد آشنا با موضوع صحبت کرده و سؤال‌های خود را از او بپرسد. علاوه بر آن، سعی می‌کند چیزهای جدید را در جهت بهبود کار خود یاد گرفته و همه چیز را بداند. این حس کنجکاوی و یادگیری، مخصوص افرادی است که تفکر استراتژیک دارند.

صبر برای موفقیت

از جمله مهم‌ترین ویژگی فردی که دارای تفکر استراتژیک است، صبر و اخلاق کاری‌اش است. این افراد به دنبال سربلندی و خشنودی آنی نیستند و می‌دانند که حس سربلندی کوتاه مدت است. به جای آن رسیدن به موفقیت‌های بزرگ را هدف قرار داده و با برنامه‌ریزی دقیق و صبر و احتیاط برای رسیدن به هدفشان تلاش می‌کنند

نتیجه گیری

تفکر استراتژیک به افراد در جهت بهبود عملکردها و تصمیماتشان کمک می کند. افرادی که دارای تفکر استراتژیک هستند دارای ویژگی‌هایی چون مشتاق یادگیری، صبور، خلاق و دارای ابتکار عمل، جسور و آینده نگر هستند. معمولا همه افراد در سازمان‌ها از تفکر استراتژیک برخوردار نیستند. فقط برخی افراد دارای این تفکر هستند و می توانند در بهبود عملکرد سازمان نقش موثری داشته باشند.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.