دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

با مفاهیم و اصطلاحات ساخت ویلا و طراحی و فروش آشنا شوید

شما به عنوان مشاوران املاک در حرفه خود با اصطلاحات زیادی مواجه هستید. اصطلاحات مشاور املاک مربوط به ملک، اهمیت زیادی برای شما دارد. این اصطلاحات به پیشبرد مذاکره‌های یک مشاور املاک موفق کمک به سزایی می‌کند. اصطلاحات رایجی که اغلب مشاوران به خصوص در زمینه نوع ملک از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این بخش هدف ما ارائه تعریفی صحیح از اصطلاحات طراحی ویلا و اصطلاحات ساخت ویلا در شغل مشاور املاک است.

انواع سبک طراحی ویلا بر اساس نوع ساختاری

انواع ویلاها را بر اساس سبک ساختاری و سبک معماری دسته‌بندی می‌کنند. که هر یک از آن‌ها طراحی، مصالح و شکل مختلفی دارند.

ویلای همکف

ویلای همکف یا فلت همانطور که از اسم آن بر می‌آید؛ در واقع طبقه‌ای از ساختمان است که مستقیماً روی سطح زمین قرار می‌گیرد. بر همین اساس این ویلاها تنها مشتمل بر یک طبقه هستند که روی زمین یا بستری بتنی قرار دارند.

ویلای نیم پیلوت

ویلای نیم پیلوت در اصطلاحات ساخت ویلا به سبکی از طراحی و ساخت ویلا گفته می‌شود که فضای بلااستفاده ساختمان به طرز سودمندی استفاده می‌شود. از همین روی با ایجاد یک اختلاف سطح نیم طبقه‌ای برای یکی از اتاق‌های ساختمان، فضایی برای ایجاد پارکینگ، انبار یا موتورخانه فراهم می‌آید. ضمن اینکه نمای داخلی ساختمان نیز زیباتر شده و از حالت یکنواخت خارج می‌شود.

این نوع طراحی ویلا برای ساختمان‌هایی که متراژ بنا در آن ها کم در نظر گرفته می‌شود تا قیمت مناسب تری داشته باشند بسیار رواج دارد. اگر تعداد فضاهایی که با اختلاف نیم طبقه‌ای طراحی شده‌اند از یک تا دو مورد بیشتر شود به آن طراحی ساختاری نیم دوبلکس می‌گویند. این نوع طراحی ویلاها از لحاظ زیبایی‌شناختی و استفاده بهینه از محیط، مزیت‌های فراوانی نسبت به سبک همکف دارد.

ویلای دوبلکس

ویلای دوبلکس برای ما ایرانی‌ها یکی از گزینه‌های محبوب و پرطرفدار برای خرید ویلا است. ویلای دوبلکس در اصطلاحات طراحی ویلا و اصطلاحات ساخت ویلا به سبکی از طراحی و ساخت ویلا گفته می‌شود که یک ساختمان واحد مشتمل بر دو طبقه با کاربری‌های مختلف باشد. این دو طبقه به واسطه یک پلان داخلی یعنی راه پله با یکدیگر در ارتباط هستند. این راه پله‌ها یکی از عناصر زیبایی‌بخش ویلاهای دوبلکس هستند.

تعیین کاربری دو طبقه در این نوع از ساخت ویلا به طراح و سلیقه شخص بستگی دارد. ولی معمولا طبقه اول را به آشپزخانه، حال و پذیرایی و طبقه دوم را نیز به سرویس‌های بهداشتی و اتاق‌های خواب اختصاص می‌دهند.

ویلای تریبلکس

ویلای تریبلکس در تمام کشورهای دنیا در رده ویلاهای فوق مدرن و لوکس قرار دارد. ویلای تریبلکس در اصطلاحات طراحی ویلا و اصطلاحات ساخت ویلا به سبکی از طراحی و ساخت ویلا گفته می شود که ویلا از سه طبقه مجزا تشکیل شده‌ و مانند ویلاهای دوبلکس از طریق مسیرهایی با یکدیگر در ارتباط هستند. هر یک از این طبقات دارای بخش‌هایی از خانه هستند که راحتی را برای ساکنان ایجاد می‌کند. ویلاهای تریبلکس با بهره‌گیری از ارتفاع بیشتری که دارند، چشم‌انداز زیباتری را در اختیار صاحبان خود قرار می‌دهند.

انواع سبک طراحی ویلا بر اساس نوع معماری

سبک‌های طراحی ویلا بر اساس فرهنگ‌ها و سلیقه‌های اجتماعی متفاوت و کشورهای مختلف پدید آمده‌اند. در ایران غالبا چند سبک معماری رایج زیر اجرا می‌شود:

طراحی ویلای کلاسیک یا سنتی

ویلا‌های کلاسیک یا همان سنتی جزو سبک‌هایی است که از زمان‌های قدیم به خاطر ویژگی‌ها و مشخصات فرهنگی، توسط مردم کشور ما مورد توجه قرار گرفته است. در ویلاهای دارای سبک کلاسیک، انواع مختلفی از جمله ایرانی و رومی دارد. این ویلاها از ظاهری باشکوه و مجلل برخوردارند. در طراحی ویلا به سبک کلاسیک معمولا از مصالحی مانند سنگ مرمر، گرانیت، شیت و تراورتن، آجر، سفال و چوب استفاده می‌شود.

ستون‌هایی با ارتفاع زیاد، مجسمه‌هایی تزئینی، سرستون، طاق‌های بلند، قوس‌های زیبا، تزیینات از ویژگی‌هایی است که در این نوع معماری جلب توجه می‌کند. از جمله انواع معماری کلاسیک می‌توان به سبک‌های معماری مدیترانه‌ای، اسپانیایی، ایتالیایی، رومی و ویکتوریایی اشاره کرد.

طراحی ویلای مدرن

اولین اصلی که در طراحی ویلای مدرن باید به یاد داشته باشید، توجه به کارایی و عملکرد است. برای ساخت ویلای مدرن، سعی بر این است که کمترین هزینه و بالاترین کارایی صورت بپذیرد. طراحی ویلای مدرن می‌تواند به نوبه خود خاص بوده و برخلاف معماری کلاسیک، محدودیتی در استفاده از مصالح در آن وجود ندارد.

ویلای مدرن به شیوه‌ای طراحی می‌شود که فضای داخلی آن به صورت یکپارچه به تراس، فضای باز و غالبا استخر منتهی شود. از ویژگی‌های طراحی ویلای مدرن که این سبک را از سایرین متمایز می‌کند، داشتن سطح مسطح است که زیبایی ویلای مدرن را در بیرون از ساختمان دو چندان می‌کند. در این سبک مینی‌مالیسم و تکنولوژی نقش اساسی دارند.

طراحی ویلای معاصر

طراحی ویلای معاصر در اصطلاحات طراحی ویلا و اصطلاحات ساخت ویلا به سبکی از ویلا گفته می‌شود که دارای پنجره‌های بزرگ و سقف‌های مسطح است و از نور طبیعی محیط به خوبی بهره می‌برد.

ویلاهای معاصر نامتقارن‌اند و از مصالح طبیعی مانند سنگ و چوب در آن‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است از نظر نمای بیرونی، ممکن است گاهی اوقات طراحی ویلاهای مدرن و معاصر بسیار شبیه به هم باشد.

طراحی ویلای مینیمال

طراحی و سبک مینیمال هنوز در کشور ما جایی باز نکرده؛ اما در سطح دنیا در حال پیشرفت است. در طراحی ویلای مینیمال چه در طرح و نقشه و چه در رنگ و مصالح از حداکثر سادگی استفاده می‌شود. مثلاً امکان دارد در طراحی این سبک ویلا فقط از یک متریال بتن استفاده شود. از جمله ویژگی‌های معماری مینیمال در طراحی ویلا فضاهای باز، غرق در نور و روشنی و دور بودن از هرگونه دکوراسیون است.

آگهی فروش ویلا

اصطلاحات فروش ویلا

بازار داغ خرید و فروش ویلا ، روز به روز، پای افراد بیشتری را به این صنعت باز می‌کند. شما به عنوان مشاوران املاک در کسب و کار خود با یک سری واژه‌ها و عبارت‌ها سر و کار دارید. از طرف دیگر، خرید و فروش ویلا و آپارتمان با تکیه بر همین اصطلاحات رایج انجام می‌گیرند. آشنایی با اصطلاحات فروش ویلا یا اصطلاحات ساخت ویلا به شما کمک می‌کند هنگام پیدا کردن ویلا و آپارتمان مناسب دقیقاً بدانید که با چه چیزهایی سروکار دارید. این بدان معناست که دقیقاً چه چیزی را در اختیار مشتری خود قرار می‌دهید. مهم‌ترین اصطلاحات فروش ویلا یا اصطلاحات ساخت ویلا که در میان مشاوران املاک و سازندگان ویلا رایج است به شرح زیر است:

روف گاردن

عبارت روف گاردن یکی از اصطلاحات ساخت ویلا است که با توجه به علاقه سازندگان و خریداران به آن، امروزه بسیار شنیده می‌شود. روف گاردن معمولاً برای آپارتمان‌های مرتفع، برج‌های مسکونی لاکچری و مدرن و ویلاهای لوکس مطرح می‌شود.

روف گاردن به معنای «بام سبز» و یکی از عناصر طراحی و معماری سبز برای ساختمان شناخته می‌شود. این اصطلاح به فضای سبز روی بام اشاره دارد که شبیه به محوطه سازی ویلا طراحی می‌شود. ویلاهای دارای روف گاردن، قیمت گران‌تری دارند. چرا که طراحی خاصی برای این قسمت به کار رفته، به گونه‌ای که امکان کاشت و پرورش گل‌ها و گیاهان روی بام ساختمان فراهم شده است.

اکازیون

زمانی به یک ملک اکازیون گفته می‌شود که بهترین امکانات را دارا باشد، اما با قیمت مناسب و حتی ارزان فروخته می‌شود. چشم‌انداز خاص، قیمت مناسب، شرایط پرداخت، معماری خاص و … معمولا از دلایل اکازیون بودن یک ویلا هستند. وجود همه این ویژگی‌ها می‌تواند یک ویلا را به یک گزینه اکازیون برای خریداران تبدیل کند.

فلاور باکس

فلاور باکس به معنای جعبه گل و گیاه است و به عنوان ابزار محوطه سازی برای ویلاها و مجتمع‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلاورباکس، اشکال مختلفی دارد و که با طراحی‌های خلاقانه و متفاوت می‌توانند زیبایی دو چندانی به ویلا ببخشند. برای طراحی روف گاردن، فلاور باکس گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. بسیاری از ایده‌های جدید طراحی دکوراسیون فضای سبز، تراس، بالکن ویلا با استفاده از همین فلاور باکس قابل اجرا هستند.

شاه نشین

عبارت شاه نشین معمولا یکی از پرکاربردترین اصطلاحات فروش ویلا است. شاه نشین به بالاترین و زیباترین محل یک ویلا گفته می‌شود که دارای چشم‌انداز، نور طبیعی خورشید و تراس است. همچنین مکانی که در ویلا به عنوان شاه‌نشین در نظر گرفته می‌شود، زیباترین مبلمان‌ها و وسایل تزئینی را دارد. شاه نشین می‌تواند به طور مجزا یک مکان برای استراحت زندگی یا برگزاری میهمانی‌ها تلقی شود.

پاسیو

پاسیو یکی دیگر از اصطلاحات ساخت ویلا در بین سازندگان ویلا و مشاوران املاک است. پاسیو به محوطه‌ای برای نگهداری گل و گیاه گفته می‌شود. این محوطه معمولاً دارای سقف شیشه‌ای برای دسترسی به نور طبیعی تعبیه شده است. امروزه در بسیاری از آپارتمان‌ها و ویلاهای لوکس برای افرادی که به پرورش گل و گیاه علاقه دارند، یک سقف متحرک طراحی می شود تا بتوانند از پاسیو استفاده‌های بهتری کنند.

مستر خواب

مستر خواب به مکان بزرگی اشاره دارد که به عنوان اتاق خواب در ویلا یا آپارتمان‌های بزرگ ساخته شده است. این مکان بزرگترین متراژ را در خانه دارد. برای اتاق خواب مستر، مانند داخل یک آپارتمان مسکونی باید طراحی دکوراسیون انجام شود. جایگاه مبلمان، میز و صندلی‌ها، تخت خواب، سرویس روشنایی و حمام، سرویس بهداشتی و … برای مستر خواب در نظر گرفته شده است.

عرصه و اعیان

عبارت عرصه و اعیان یکی از اصطلاحات حقوقی فروش ویلا است. اصطلاح عرصه و اعیان در خرید و فروش ویلا و آپارتمان کاربرد بسیاری دارد. برای خرید و فروش ویلا بسیار مهم است که سند ویلا مربوط به عرصه و اعیان است یا خیر؟

تعریف این دو واژه به این صورت معرفی می‌شود: اعیان به ساختمان یا ملکی که روی یک زمین ساخته شده و عرصه به زمینی گفته می‌شود که ساختمان روی آن قرار دارد.

جمع بندی

دانستن اصطلاحات رایج در ویلا سازی برای شما مشاوران املاک امری بسیار ضروری است. این اصطلاحات در امر خرید و فروش ویلا کمک به سزایی می‌کند. آشنایی با اصطلاحات فروش ویلا یا اصطلاحات ساخت ویلا به شما یاری می‌رساند که بدانید دقیقاً چه چیزی به مشتری خود معرفی می‌کنید. همچنان که گفته شد انواع ویلاها را بر اساس سبک ساختاری و سبک معماری دسته بندی می‌کنند. ویلای همکف، ویلای نیم پیلوت، ویلای دوبلکس، ویلای تریبلکس، انواع سبک طراحی ویلا بر اساس نوع ساختاری به شمار می‌آیند. روف گاردن، عرصه و اعیان، مستر خواب، پاسیو، شاه نشین، اکازیون و فلاور باکس نیز جزو اصطلاحات پرکاربرد در خرید و فروش ویلا محسوب می‌شوند.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.