دروس پایه

دروس پایه آکادمی املاک دیوار

هر آنچه باید درباره تاسیسات آب و فاضلاب املاک بدانید

مشاوران املاک بهتر است با انواع تاسیسات ساختمان آشنایی داشته باشند. این آشنایی به آن‌ها کمک می‌کند ملک را به درستی بررسی کنند. همچنین با این مهارت می‌توانند نواقص یا سلامت تاسیسات ساختمان را هم تشخیص دهند. تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، تاسیسات گاز، آب و برق، و تاسیسات آب و فاضلاب از جمله تاسیساتی هستند که مشاوران املاک باید در زمینهٔ آن اطلاعات کاملی داشته باشند. در این بین، تاسیسات آب و فاضلاب نقش پر رنگ‌تری دارد. به همین دلیل در آکادمی املاک دیوار قصد داریم شما را با این تاسیسات و نکات پیرامون آن آشنا کنیم.

تاسیسات آب و فاضلاب

آب، حیاتی‌ترین نیاز بشر است. بنابراین تامین وجوه استاندارد آن در املاک مسکونی و تجاری نقش مهمی در رضایت مراجعه‌کننده دارد. گاهی مشاهده می‌شود که ملک مورد نظر بسیار خوش‌ساخت و مناسب بوده، اما در تامین آب آشامیدنی آن مشکل وجود داشته است. مثلاً دسترسی به حجم آب کافی در طبقات بالا نسبت به طبقات پایین کمتر است. در برخی ساختمان‌ها هم در هنگام مصرف آب در چند واحد، فشار آب کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر مسئلهٔ آب، فاضلاب نیز جزو تاسیسات مهم ساختمان است که گاه بی‌توجهی به آن خسارت‌های اقتصادی زیادی به صاحبان خانه وارد می‌کند. خسارت‌هایی از قبیل بالا آمدن فاضلاب در سرویس‌های بهداشتی، مسدود شدن مداوم لوله‌های فاضلاب و انتشار بوی فاضلاب در فضای مسکونی در بسیاری از املاک مسکونی و تجاری دیده می‌شود.. بنابراین به‌خوبی می‌دانیم که تاسیسات آب و فاضلاب چه نقش مهمی در یک واحد مسکونی و تجاری دارد. مشاوران املاک باید دانش خود را در این زمینه بالا ببرند. زیرا این آگاهی به آن‌ها، در انتخاب و پیشنهاد ملک مناسب به مشتری برای خرید یا اجاره کمک خواهد کرد.

تاسیسات گرمایشی ساختمان

اجزای تاسیسات آب و فاضلاب

برای آشنایی با تاسیسات آب و فاضلاب ساختمان در قدم اول بهتر است با اجزای این تاسیسات آشنایی پیدا کنید. این اجزا، از جمله نحوهٔ چیدمان و سایر مشخصات از قبیل جنس، قطر و موارد دیگر در نقشهٔ پیلوت ساختمان مشخص هستند. اجزای تاسیسات آب و فاضلاب به‌طور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • لوله‌های آب آشامیدنی (سرد و گرم)
 • لوله‌های فاضلاب آشپزخانه (سرد و گرم)
 • فاضلاب سرویس بهداشتی و سیفون

لوله‌های آب آشامیدنی سرد و گرم

در این بخش باید لوله‌های آب مصرفی ساختمان بررسی شود تا توزیع آب بین واحد‌‌های ساختمان در طبقات مختلف، متعادل باشد. باید قطر لوله‌های اصلی و فرعی آب مصرفی و مقدار آب مصرفی مورد نیاز برای هر واحد ساختمانی، بررسی شود. همچنین باید درجهٔ سرد گرم بودن آب و سرعت گرم شدن آب هر واحد ساختمانی در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام بررسی شود.

لوله‌های فاضلاب آشپزخانه

فاضلاب آشپزخانه شامل آبی است که از شست‌وشوی ظروف در ماشین ظرفشویی و داخل سینک یا شست‌وشوی لباس داخل ماشین لباسشویی حاصل می‌شود. این آب که به آب خاکستری شناخته می‌شود، از طریق لوله‌ای مجزا باید به فاضلاب ریخته شود. این آب نباید اتصالی با لولهٔ فاضلاب سرویس بهداشتی داشته باشد.

فاضلاب سرویس بهداشتی و سیفون

این لوله‌ها آب مربوط به سرویس بهداشتی را که به آب سیاه شناخته می‌شود، به فاضلاب شهری می‌رسانند. باید مشاوران املاک با بررسی نقشهٔ پیلوت ساختمان، از استاندارد بودن لوله‌‌ها و رعایت اصول لوله‌کشی ساختمان در آن مطمئن شوند.

تاسیسات آب و فاضلابآشنایی با اصول لوله‌کشی ساختمان

پس از آشنایی با اجزای تاسیسات آب و فاضلاب واحد مسکونی و تجاری، مشاوران املاک در این بخش باید با اصول کلی لوله‌کشی ساختمان آشنا شوند. این آشنایی باعث می‌شود مشاوران املاک دید کلی و استانداردی نسبت به اصول لوله‌کشی پیدا کرده و با آگاهی بیشتر بررسی نقشهٔ لوله‌کشی ساختمان را انجام دهند. این اصول به شرح زیر است:

 • لوله‌کشی آب و فاضلاب نباید بسیار عمیق یا سطحی باشد. زیرا لوله‌کشی بسیار عمیق باعث آسیب رساندن به لوله‌ها در اثر فشار خاک می‌شود و لوله‌کشی سطحی احتمال شکسته شدن و نشت لوله‌ها را افزایش می‌دهد.
 • لوله‌های آب آشامیدنی باید کیفیت مطلوبی داشته باشد تا مزه و رنگ آب را تغییر ندهد.         معمولاً لوله‌های آب و فاضلاب از جنس چدن هستند، زیرا مقرون به صرفه بوده و در صورت گرفتگی لوله به آسانی باز می‌شوند. همچنین این لوله‌ها نسبت به لوله‌های آهنی دیرتر دچار پوسیدگی می‌شوند. گاهی هم از لوله‌های پلاستیکی مانند لوله‌های پلیکا برای انتقال آب سرد و گرم در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. در این صورت، باید این لوله‌ها کیفیت مرغوبی داشته و در اثر عبور آب گرم، دچار تغییر شکل نشود. این لوله‌ها، قابلیت استفاده در دمای ۱۰ تا ۶۰ درجه را دارد و در صورت استفاده در مناطق سردسیر یا فضای بیرونی ساختمان، دچار شکستگی می‌شوند.
 • لوله‌های فاضلاب باید قطر مناسبی داشته باشد تا مواد جامد در آن انباشته نشده و رسوب نکند. این لوله‌ها باید قطری بین ۹۰ میلیمتر تا ۱۱۰ میلیمتر داشته باشند. اگر قطر لوله‌های فاضلاب از حد استاندارد ۹۰ میلیمتر کمتر باشد، مشکلاتی از قبیل تجمع مواد فاضلابی درون لوله را ایجاد می‌کند. در این صورت مواد فاضلابی،‌ فضای کافی برای حرکت ندارند. قطر بیشتر از ۱۱۰ میلیمتر نیز باعث می‌شود مواد فاضلابی مایع سریع‌تر حرکت کرده و سرعتشان از حرکت مواد فاضلابی جامد بیشتر باشد. در نتیجه مواد جامد داخل لوله باقی بمانند.
 • لوله‌های آب و فاضلاب باید در مکانی نصب شوند که از خوردگی و سایش در امان باشند. بنابراین محل عبور مرور افراد یا فضای بیرونی ساختمان، مکان مناسبی برای نصب لوله‌های آب و فاضلاب نیست.
 • برای تامین آب واحد‌های ساختمانی در چندین طبقه، باید از پمپ آب استفاده شود تا آب به صورت متعادل بین واحدها توزیع شود. پمپ آب باید مناسب با تعداد طبقات ساختمان باشد. روی بدنهٔ پمپ‌های آب، مقدار توان آن با علامت اختصاری HP نشان داده شده می‌شود. این عبارت مخفف میزان قدرت اسب بخار است. همچنین آبدهی پمپ نیز با علامت MAX Q نشان داده شده است. مقدار آن بر حسب لیتر بر دقیقه محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر آب‌دهی پمپ ۲۰ لیتر در دقیقه باشد، یعنی در یک دقیقه توان آبرسانی ۲۰ لیتر آب به واحدهای ساختمانی را دارد.
 • طراحی لوله‌های فاضلاب باید به نحوی باشد که هوا از آن عبور کرده و بوی نامطبوع به بیرون ساختمان هدایت شود.
 • استفاده از سیفون در تخلیهٔ آب فاضلاب، نقش مهمی دارد و باید سلامت و استاندارد آن بررسی شود.
 • شیب لوله‌های فاضلاب نقش مهمی در جلوگیری از مسدود شدن آن دارد. بنابراین شیب لوله‌ها باید استاندارد باشد تا آب به سرعت تخلیه نشود و مواد جامد در لوله‌ها باقی نماند. لوله‌هایی که قطر آن‌ها ۶۵ میلیمتر و کمتر است، باید شیبی در حدود ۲ میلیمتر داشته باشد. ‌لوله‌هایی با قطر ۸۰ تا ۱۵۰ میلیمتر هم باید شیبی در حدود ۱ میلیمتر داشته باشند. در عین حال، لوله‌‌هایی با قطر ۲۰۰ میلیمتر و بالاتر نیز باید شیبی در حدود نیم میلیمتر را دارا باشند.
 • در صورت وجود لوله‌کشی ساختمان در فضاهای باز، باید لوله‌ها دارای عایق مناسب باشند. درنتیجه لوله‌ها از گزند سرما و آسیب‌های احتمالی دور می‌مانند.

سخن آخر

تاسیسات آب و فاضلاب ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. باید اصول آن را به طور کامل در ساختمان رعایت کرد. بنابراین نباید چنین تصور شود که این تاسیسات و آشنایی با آن پیش پا افتاده هستند. یا نیازی به توجه و بررسی عمیق تاسیسان نیست. چرا که بارها مشاهده شده‌ که مستاجران به دلیل نامناسب بودن این تاسیسات، اقدام به تمدید مجدد یک واحد ساختمانی نکرده‌اند. بنابراین مشاوران املاک باید دانش خود را در زمینهٔ تاسیسات آب و فاضلاب افزایش دهند. همچنین به نکات آب‌بندی و هوابندی لوله‌های ساختمان توجه داشته باشند. این آشنایی برای پیشرفت مشاوران املاک در زمینهٔ شغلی‌شان و بستن قرارداد با مشتری نقش بسزایی دارد.

ثبت نام در پنل املاک دیوار
ثبت نام در پنل املاک دیوار
ممکن است این مطالب را هم دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.